Google Sandbox kurbanlarına geçmiş olsun

Açılışının henüz 74. günü olmasına rağmen günlük tekili 2k-4k arasında değişen sevgili arkadaşım Salih’ in web sitesi olan kulturfestivali.net artık sandbox kurbanı. Öncelikle Salih’e geçmiş olsun diyerek söze başlayalım ve arkasından sandbox hakkında kısa bilgiler verelim.

Terimsel olarak wikipedia kaynaklı açıklamasını alt tarafta paylaştım. Fakat birde terimden uzak şekilde kafa yapımıza uyan şekilde açıklayalım.

Google Sandbox, Google’nin bir filtreleme sistemidir. Yeni açılan web sitelerine her zaman tam destek veren Google belirli zamanlarda ise verdiği bu desteği köstek haline getirerek siteyi arama sonuçlarından siler. Buna biz Sandbox deriz. Bu işlemi neden yapar niye yapar kimse net bir şey söyleyemiyor fakat benim fikrim şu şekilde;

Google her zaman için özgün içeriğe önem vermiştir. Her saniye yeni alan adları alınıp siteler faaliyete geçiriliyor. Sürekli olarak açılan bu sayfaların içerisinde özgün içeriğe sahip siteler neredeyse yok denecek kadar az. Çünkü insanımız artık proje üretmek yerine var olan bir projeyi fikir hırsızlığı yaparak hatta içerik hırsızlığı yaparak aynı projeden birde kendisinde olmasını istiyor.

Google yeni açılan siteleri belirli bir zaman sonra kesinlikle Sandbox kurbanı yapıyor. Fakat sitenin özgünlüğüne ve içeriğin kopya olmadığına inandığı web siteleri üzerinden bu kara lekeyi kaldırarak tekrar yayın hayatına Google ile devam etmesine izin veriyor.

Sandbox kurbanı arkadaşlara önerim bir an evvel daha detaylı makaleleri okuyarak bu işten tereyağı gibi sıyrılın.

r10.net linki :

http://www.r10.net/r10-bilgi-arsivi/292340-google-sandbox.html

wikipedia :

Google SandBox, Google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemidir. Bu filtrelemenin bir sonucu olarak söz konusu site, içeriğindeki en önemli anahtar kelimeler için yapılan aramalarda dahi, sonuçlarda gerilerde kalır. Bir site çok iyi bir içeriğe, iyi bir PageRank’a ve siteye diğer sitelerden yönlendirilmiş birçok bağlantıya sahip olsa bile SandBox etkisinde kalabilir, çünkü PageRank’ın Sandbox’a etkisi bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın